reklama

Zákon na podporu vlastenectva vyvoláva prehnané reakcie

Nedávno schválený tzv. vlastenecký zákon vyvoláva u časti politického spektra, medzi niektorými občanmi a čiastočne aj v zahraničí nezmyselné obavy a odpor. Je to skôr mediálno-politická bublina ako skutočný problém. Skôr odoberá pozornosť reálnych otázok, ktoré by mali rezonovať v širokej verejnosti a to najmä v predvolebnom čase.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Hoci Anna Belousovová v Téme dňa na TA3 z dňa 3.3. tvrdila, že vlastenectvo má byť ideológiou (je vôbec vlastenectvo ideológia?), ktorá má vyplniť prázdno po pred 20 rokmi zvrhnutom socializme (korektnejšie by od nej bolo označenie marxizme-leninizme) a zabrániť úpadku morálky a vkrádajúcej sa dekadencii, spomínaný zákon tomu pramálo pomôže. Už len myšlienka,že 8 paragrafový zákon prinavráti spoločnosti tradičné hodnoty, je prinajmenšom naivná. Skúsme sa teda bližšie pozrieť na to, čo samotný zákon normuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé dva paragragy upravujú predmet (podpora výchovy k vlastenectvu) a personálnu pôsobnosť. Z tretieho paragragu, ktorý okrem deklarácie, že štát prispieva k podpore vlastenectva normuje hranie hymny pred začiatkom rokovania Vlády a Národnej Rady, je podstatný pre občanov hlavne odsek 2:  "Každý je povinný zachovávať úctu k štátnym symbolom Slovenskej republiky, štátnemu jazyku, k samotnému štátu a jeho ústavným orgánom a inštitúciám." . Úcta k štátnym symbolom, jazyku a samotnému štátu symbolizuje vlastne úctu k svojim spoluobčanom i k samému sebe.


V § 4 zákon určuje, že vlastenectvo musí byť súčasťou výchovy "mladej generácie". Ďalej určuje toľko premieľanú povinnosť škôl zabezpečiť v každej miestnosti, v ktorej prebieha vyučovanie "štátny znak, štátnu zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy Slovenskej republiky". Tento výpočet je samozrejme taxatívny, čiže žiadne ďalšie štátny symboly byť v triedach nemusia (teda žiadny prezident visiaci na stene). Osobne si myslím, že ak majú mať symboly štátu skutočnú úctu, musia byť používané s rozvahou. Štátny znak, ktorý doteraz "vychovával" žiakov a študentov úplne postačil. Rovnaký názor mám na hranie hymny na pred prvou vyučovacou hodinou v týždni. Priveľká inflácia hymien degraduje jej cenu a dosiahne sa tým, podľa mňa presne opačný efekt. Hymna proste nie je pieseň, ktorú počúvame z rádia v aute a o čo je začiatok nového školského týždňa slávnostejšia chvíľa?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Piaty paragraf upravujuje skladanie sľubu vernosti, jeho text a formu. Dokonca mi príde aj celkom normálne a žiadúce, ak úradník skladá sľub vernosti republike, pretože práca vo verejných službách je predsa len iné zamestnanie ako práce pre súkromného podnikateľa. Vernosť sa samozrejme sľubom vynútiť nedá, ale je to symbolický akt, ktorý má vzťah úradníka k štátu (a teda občanom) zdôrazniť.

Šiesty paragraf normuje predovšetkým používanie štátnych symbolov orgánmi samosprávy a občanov-súkromných osôb sa bytostne nedotýka. Siedmy ukladá povinnosť hrania štátnej hymny pred športovými podujatiami vyhlásenými alebo organizovanými národnými zväzmi. Môže ísť teda o medzinárodné ale i ligové stretnutia, v závislosti od toho, kto je organizátor. Pri hokeji napríklad je organizátorom extraligy spoločnosť Pro Hockey, ktorá nie je národným zväzom, teda sa podľa mňa na ňu tento paragraf nevzťahuje, napriek tomu pred zápasmi play-off sa štátna hymna zvykne hrať. Paragraf osem upravuje povinnosti verejnoprávnych médií týkajúcich sa hrania hymny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celkovo teda tento zákon podľa mňa žiadne vlastenectvo nepodporí, bojím sa skôr, že ho môže trocha oslabiť. Každopádne je to tak málo významný zákon, že je mu na úrok iných dôležitých vecí, ktoré by mali byť stredobodom pozornosťi a politického boja (skútočné politické programy a ciele), prikladaná príliš veľká pozornosť. Mám dojem, že je to len predvolebný populistický krok SNS, ako to už pred voľbami býva. Hoci ja by som v zásade hlasoval proti, zdajú sa mi smiešne reakcie typu budeme proti nemu demonštrovať na ulici. Proste týmto zákonom sa zmení tak málo, že to snáď ani takmer nestojí za zmienku. Je úžasný prostriedok ako zabávať verejnosť hrou medzi podporovateľmi zákona, ktorí si vravia vlastenci a odporcami, podľa ktorých tento zákon pomaly ohrozuje demokratické zriadenie. Je to prostriedok, žiaľ výdatne podporovaný médiami, na základe ktorého si prihrievajú polievočku obe strany.

Juraj Juhás

Juraj Juhás

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niekedy je menej viac! Zoznam autorových rubrík:  PolitikaHistóriaŠportNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu