reklama

Ešte raz ku kráľovi Svätoplukovi a starým Slovákom

Prekrúcanie histórie politikmi alebo o tom, prečo by mali niektorí ľudia viac čítať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (96)

Pri oslavách 15. výročia vzniku Slovenskej republiky v Martine vyslovil predseda vlády Róbert Fico vetu, ktorá bola ešte týždne rozoberaná v našich (?) médiách: "Svätopluk, kráľ starých Slovákov". Nechcem sa teraz zaoberať či je daný výrok správny, ale tým, či sú premiérové slová naozaj prekrúcaním histórie, či sú jeho výmyslom, ako to mnohí tvrdia.

Systematicky sa históriu začíname zaoberať v škole, preto musia učebnica obsahovať fakty a tvrdenia, ktorých objektivita a exaktnosť sa bliží k 100%. Pre všeobecný vedomostný rozľad sú postačujúce informáci, nachádzajúce sa v týchto učebniciach. Pozrime sa teda na to, ako danú problematiku vysvetľuje učebnica "DEJEPIS PRE 1. ROČNÍK GYMNÁZIÍ", prof. PhDr. Július Bartl,CSc., PhDr. Miroslav Kamenický, CSc. ,doc. PhDr. Pavol Valachovič, CSc., vydaná SPN . Čo je ale najdôležitejšie: "Schválilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky dňa 2. mája 2000". Teda v čase vlády Mikuláša Dzurindu, ministrom školstva bol Milan Ftáčnik.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na strane 214 sa uvádza:

"Význam Veľkomoravskej ríše spočíva v tom, že Slovieni a Moravania vytvorili v strednej Európe silný štátny útvar, okolo ktorého sa zoskupili ďalšie slovanské národy a kmene pod vedením kráľa Svätopluka"

Z tohto citátu jasne vyplýva, že Svätopluk bol (aspoň podľa tejto učebnice) kráľ. No o starých Slovákoch tu zatiaľ nie je reč.

Na strane 218 je napísané:

" Príchod starých Maďarov do Dunajskej kotliny (okolo roku 900, pozn. autora) narušil pôvodne súvislé slovienske osídlenie medzi Dunajom, Tisou, v Zadunajsku a na Slovensku. Obyvatelia Slovenska stratili bezprostredný kontakt s južnými Slovanmi i Moravanmi, ktorí sa stali súčasťou českého štátu. Najneskôr od začiatku 10. sotročia môžeme už hovoriť o Slovákoch, a nie o Slovienoch, ktorí v predchádzajúcom období predstavovali etnicky i jazykovo oveľa širšie územie ako vlastní obyvatelia Slovenska - Slováci."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keďže spomínané ugrofínske kmene vpadli do Dunajskej kotliny okolo roku 900, to znamená, že táto učebnica tvrdí existenciu "staých Maďarov" už v roku 900. Ďalej uvádza, že najneskôr od roku 901 (čo je začiatok 10. stor.), čiže možno aj skôr - koncom 9. stor. (890, 895) je možné už hovoriť nie o starých, lež o Slovákoch.

Na strane 206: "

"Keďže na území Slovenska a dolnej Moravy s nezachovali mená jednotlivých kmeňov (tak, ako to je v Čechách, v susednom Poľsku a neskôr aj u maďarských kmeňov) možno predpokladať, že na našom území sa kmeňové zriadenie rozpadlo oveľa skôr a skôr bola zavŕšená integrácia do národného celku (etnogenéza).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Hoci existovalo vedomie určitej štátnej jednoty, nevytvorila sa "veľkomoravská národnosť". Môžeme povedať, že etnický základ jadra Veľkomoravskej ríše tvorili Moravania a Slováci."

Z toho jasne vyplýva, že na území Veľkej Moravy žili dva už homogénne stredoveké národy, na území dnešnej Moravy Moravania, na území dnešného Slovenska Slováci. Čiže nie starí, ale Slováci.

Strana 204:

"Od nemeckého kráľa Ľudovíta Nemca dostal ako léno (846, 847) územie okolo Blatenského jazera (Balaton v Maďarsku), kde vystaval pevnosť Blatnohrad a asi 30 kostolov."

Uvedený úryvok rozpráva o kniežaťovi Pribinovi. V roku 846 bol kráľ Východofranskej ríše nazvaný termínom "nemecký kráľ".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Strana 205-206:

"Obyvatelia Slovenska i Moravy sa nazývali Sloveni, Slovieni, ich jazykom bola slovienčina. Bol to akýsi staroslovenský jazyk, z ktorého sa ďalším vývojom vyčlenili slovenské i moravské nárečia. "

"Latinské a franské pramene označujú Slovienov pojmom Slavi, Sclavi, ktorý sa zhoduje so širším pojmom Slovania. Preto je niekedy ťažké rozlíšiť, či hovoria o Slovanoch vo všeobecnosti, alebo o Slovienoch. Súčasne sa vyskytujú pojmy Moravania (Marahenses, Merharii a pod.), prípadne Moravskí Slovieni."

Takže, vo väčine prípadov boli obyvatelia Veľkej Moravy označovaní ako Slovieni, pričom pojem Slovieni sa vzťajuje na jej všetkých slovanských obyvateľov, teda na predkov súčasných Moravanov (Moravákov) a Slovákov. Takisto existoval spoločný staroslovenský jazyk - slovienčina.

Strana 216:

"Podľa tohto najsilnejšieho kmeňa bol pomenovaný celý národ, ktorý v tom čase ešte nebol homogénnym prvkom, ale tvorilo ho sedem kmeňov."

O "Starých Maďaroch v Dunajskej kotline". Sedem kmeňov, ktoré ešte v tom čase neboli homogénnym prvkom (a ktorého časťou boli aj iné kmene neugrofínskeho pôvodu - chazarské kmene Kabarov, čiže celkovo minimálne 10 kmeňov) sú označovaní pojmom "starí Maďari".

Z uvedených citátov jasne vyplýva, že na území Veľkej Moravy žilo akési dvojnárodné spoločenstvo Slovienov (Moravanov, Moravských Slovienov), ktoré sa skladalo z Moravanov (na území dnešnej dolnej Moravy) a Slovákov (na území dnešného Slovenska). Rozprávali staroslovenským jazykom, ktorý sa nazýva staroslovienčina. Vládcom oboch už vtedy viac-menej homogénnych stredovekých národov bol kráľ Svätopluk, čiže sloviensky kráľ - kráľ Slovienov, kráľ Slovákov a Moravanov. Obdobne sa môžme spýtať: Václav Havel, prezident ČSFR bol prezidentom Čechov a Slovákov alebo prezidentom Čechoslovákov?

Je možné si všímnúť (a to nielen v tejto učebnici), že pojmy Slovan, Slovák, Slovien a Moravan sa prieveľmi prekrývajú a niekedy je veľmi ťažké určiť, ako boli myslené. Pojmy Nemec, Maďar, Slovák sú síce mladšie, ale je jasné, že ich nositelia žili skôr, ako ten to pojem vznikol. V odbornej literatúre by boli zrejme nahradené iným termínmi, no pre laické - "ľudové" používanie (a premiér to hovoril "pre ľud") sú kvôli jednoduchosti prijateľné. Doma tiež určite nepoviete niekomu podaj mi chlorid sodný (NaCl), ale podaj mi soľ, hoci solí (ako chemických zlúčenín) je mnoho a málo ktoré sa dajú jesť.

Sedem ugrofínskych a tri chazarské kmene (a ktovie koľko ďalších), ktoré tvorili nehomogénny prvok nazávame spoločným názvom "starí Maďari". Vtedajších obyvateľov územia Slovenska, ktorí už tvorili homogénny prvok a boli už vtedy národom, nesmieme nazývať (starí) Slováci?

Záver:

Ak sú naše (?) médiá také starostlivé o odbornú čistotu nášho jazyka a predpokladajú vysokú kvalifikovanosť v oblasti histórie na drvivej časti slovenského národa, termín "starí Slováci" označujú za Ficov výmysel, prečo už v roku 2000 (a hoci aj neskôr) neupozorňovali na údajnú nepresnosť či dokonca schválne zavádzanie v stredoškolských učebniciach, ktoré majú nepomerne väčší dopad na neskoršie vedomosti Slovákov? Prečo niekoľko dní nepísali a nestavali sa za odstránenie spomínaných termínov? Prečo považujú premiérove výroky za prepisovanie histórie, ak vraví o "starých Slovákoch" a v učebniciach sa nachádza pojem "Slováci"?

Róbert Fico týmito výrokmi určite históriu neprepisoval. Stačilo, ak si zobral do rúk učebnicu svojho syna, ktorá bola vydaná ešte za jeho predchodcu v kresle predsedu vlády a z prečítaných informácií mohol usúdiť slová, ktoré vyriekol.

Prečo potom taká poľovačka na Fica? Netvrdím, že celá politika R. Fica, strany Smer - SD či vládnej koalície je správna, zaoberal som sa len týmto jedným výrokom. Touto naozaj nezmyselnou (na tom výroku svet nestojí ani nepadá) naháňačkou sa naše (?) médiá len zosmiešnili (aspoň u mňa a verím, že u každého súdneho človeka - aspoň za toto) a ich nestrannosti, objektivite a dôvere to určite nepridalo.

Juraj Juhás

Juraj Juhás

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niekedy je menej viac! Zoznam autorových rubrík:  PolitikaHistóriaŠportNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu